Řemeslná obnova stolu Páně dokončena

Od 22. dubna letošního roku do dnešního dne proběhla řemeslná obnova stolu Páně novoměstského evangelického kostela. Obnovu provedl MgA. Martin Jelínek z Krásného nad Svratkou. Stůl byl rozebrán, došlo ke sgrafitovému průzkumu a obnově barevnosti a hlavně také pevnosti stolu i jeho ozdob a novému nátření. Fotografie dokládají, jak obnova probíhala.

Ode dneška - 9. června je stůl Páně zase na svém místě - ve výraznější barevnosti, tak jak vypadal za tolerančních dob ještě ve staré modlitebně na Komenského náměstí. Jen místo nepůvodní dřevěné desky, která byla v poslední době na stole, zakrytá i s kusem stolu Páně ubrusem, je dle návrhu Martina Jelínka nyní opatřen skleněnou deskou, která přirozeně uzavírá a zrcadlí barevnost stolu Páně a také dává nahlédnout do útrob mistrovského díla. Časem by mělo dojít také k odstranění stupínku, aby tak stůl cele vynikl na podlaze našeho kostela...

Sbírku na obnovu stále konáme, náklady na obnovu se blíží 100 tisíc Kč. Budeme rádi za jakýkoli dar.

Ondřej Ruml, farář

příprava na odvoz 22.4.2020