V sobotu 27.března pořádá náš sbor zájezd do Prahy na výstavu ?Umění české reformace? v Císařské konírně na Pražském hradě.
DOPRAVA
- autobusem, odjezd v 8.00 hod. od Kulturního domu v Novém Městě na Moravě, návrat cca v 19.00 hod.
PROGRAM
- příjezd do Prahy, prohlídka výstavy cca od 11 do 13 hodin(individuálně, možno zkrátit i prodloužit)
- individuální program po prohlídce výstavy
- odjezd v 16 hodin
CENA
- 270,- Kč za osobu (doprava autobusem) ? vybereme v autobuse, připravte si, prosím, přesnou částku !
- vstupné na výstavu (140,- Kč plné vstupné za osobu, děti do 6 let zdarma, děti 6-16 let, studenti a senioři nad 65 let 90,- Kč, rodinné vstupné pro 2 dospělé a max.5 dětí 280,- Kč) ? platí se individuálně při vstupu na výstavu
PŘIHLÁŠKY
- zájemci se zapíší do připraveného archu v kostele (jeden řádek odpovídá jednomu místu v autobuse)
- pokud budete potřebovat přihlášenou účast odříci, odhlaste se prosím, v dostatečném předstihu, abychom uvolněné místo mohli nabídnout náhradníkovi (uvedená cena dopravy je propočtena pro plný autobus).
O VÝSTAVĚ
Českou reformací (cca 1380 - 1620) označujeme období českých dějin od husitství do Bílé Hory, v níž hrála velkou politickou i kulturní roli nekatolická vyznání a jejich představitelé. Díky mimořádným historickým okolnostem existovalo v českých zemích v období od husitství do porážky českého stavovského povstání v bitvě na Bílé hoře několik křesťanských denominací. Vedle římských katolíků měli právní postavení zajištěni jen utrakvisté, ostatní konfese, jako Jednota bratrská, luteráni a kalvinisté, fungovaly mimo zákon jen díky podpoře aristokratických patronů a slabé centrální moci. Příslušníci nekatolických konfesí se pokoušeli o legalizaci svého postavení, což se jim v plné míře podařilo prosadit až v tzv. Rudolfově majestátu o náboženské svobodě vydaném v roce 1609.
Je naprosto nepochybné, že během téměř dvousetletého soužití katolíků a nekatolíků vznikla v reformačně orientovaném prostředí řada uměleckých děl a stavebních památek. Všechny konfese používaly výtvarná díla jako prostředky své reprezentace a současně se mnozí významní teologové vyjadřovali k otázce obrazů v náboženské praxi. Přestože památkový fond je v tomto ohledu mimořádně rozsáhlý a zahrnuje často i velmi kvalitní díla dochovaná nezřídka in situ v prostředí dnes katolických chrámů, překvapivě se často setkáváme s názory, že reformace výtvarné umění odmítala, a pokud nějaké existovalo, bylo zničeno v pobělohorské době.
Cílem výstavy Umění české reformace je opravit tento zastaralý a pravdě neodpovídající názor. Vystaveno bude téměř 100 děl, která dokumentují kvalitu i šíři tvorby, a vznikly zejména v sakrálním prostředí, kde často dosud slouží náboženskému účelu. Výstava je první příspěvek do diskuse o roli umění a uměleckých děl v širším kontextu křesťanských vyznání, které byly nuceny najít společný modus vivendi přes zásadní rozdíly, které je rozdělovaly. Předvede řadu unikátních uměleckých děl zapůjčených z církevních depozitářů i přímo z kostelů. Kromě toho zde bude také po omezenou dobu vystaveno několik exkluzivních iluminovaných rukopisů (např. faksimile Jenského kodexu či dosud nevystavená Klaudiánova mapa Čech).
Výstava navazuje na jednu z hlavních linií letošní kulturní koncepce Pražského hradu, v jejímž rámci jsou uváděny projekty prezentující ideu soužití kultur a náboženství v českých zemích. Využívá přitom umělecko-historického přístupu sledování daného uměleckého a kulturního fenoménu (prezentace uměleckého díla) v určitém kulturním kontextu a souvislostech.
Datum:
Typ akce/události:
- Obecná událost